طراحی نمای مسكوني، پروژه‌ی آقای ناصر تهران/ آرامش

طراحی نمای مسكوني، پروژه‌ی آقای رهسپار/ آرامش

طراحی نمای ساختمان

طراحي نما چيست؟

اگر بخواهیم در یک جمله اهمیت طراحی نما را بيان كنيم بايد بگويم : هیچکس علاقه اي ندارد وارد ساختمانی با نمایی بدون جذابيت بصري شود!
تصور کنید شروع به ساختن ساختماني كنيد كه فرم کلی و پلان‌ها به بهترین شکل طراحی و اجرا می‌شوند و فضاهای داخلی به بهترين شكل ممكن طراحي شده باشند، اما به هر دلیلی وقت و دقت لازم را برای طراحی نما صرف نكنيد و هرچه سريعتر در صدد تکمیل ساختمان باشيد.
با تمام شدن پروژه شما متوجه خواهيد شد چه ضرر بزرگي به خودتان زده ايد! ساختمان شما شامل بهترین طراحي داخلی خواهد بود اما نمای جذابی ندارد؛ نمی‌تواند حس کنجکاوی کاربران را برای دیدن درون ساختمان تحریک کند!

از جمله سوالاتی که ممکن است برای کارفرمایان پیش آید، عبارتند از:

 • در طراحی نما به چه نکاتی باید دقت کرد؟
 • انواع سبک های طراحی نما شامل چه مواردی می شود؟
 • آیا طراحی نما بر اساس نوع کاربری متفاوت است؟
 • انتخاب متریال چه تاثیری در زیبایی طراحی نما دارد؟

طراحی نما دارای اصول و نکات بسیار زیادی است که هرکدام تاثیر خاصی بر روی طراحي نماي ساختمان دارند، سه مورد اساسی در طراحی نمای ساختمان سبک، کاربری و مصالح نما هستند.
ایجاد تناسب بین سبک طراحی نما و کاربری ساختمان و همینطور استفاده از مصالح جدید و قدیمی در ترکیب با هم، در عین رعایت اصول و استاندارد ها و ضوابط طراحي نما، تنها از برخی طراحان با تجربه بر می‌آید.

ویژگی های يك طراحی نمای خوب

یک طراحی نمای خوب می تواند ارزش یک ساختمان را چندین برابر کند، زیرا اولین راه برقراری ارتباط یک ساختمان با بیننده است.

طراحی نمای ساختمان به عنوان شاخص نوع کاربری ساختمان می باشد و چشم انداز خارجی و ظاهری آن به حساب می آید، در حالی طراحی نما یکی از قسمت های اصلی و مورد توجه در ساخت و ساز برای معماران و سازندگان به حساب می آید زیرا چگونگی نما و زیبایی آن معرف هنر و کیفیت کار مهندسی معمار و طراح ساختمان است و همین طور نمای هر ساختمان می تواند انعکاس دهنده علایق، سلایق و باورهای سنت های ساکنین ساختمان باشد.

از سوی دیگر،به صورت متعارف برای طراحی نما، سه بخش در نظر گرفته می شود:

تراز هم کف که بیشترین مواجهه با مخاطب را دارد و می بایست تناسبات انسانی را رعایت کند بخش دوم که ترازهای بالای هم کف است و کالبد اصلی ساختمان را شامل می شود، رعایت ریتم و تناسبات بازشوها در این بخش نقش کلیدی دارد و بخش سوم تاثیر اقلیم و الگوهای معماری بومی است. از عوامل دیگر که در نماسازی مورد توجه قرار می گیرد عایق بودن در مقابل یخ زدگی، زلزله، ضربه، آتش سوزی و مقاومت در مقابل جدا شدن است.

طراحي نماي خوب چيست؟

طراحی نمای خوب نمایی است که متناسب با هم جواری های خودش طراحی شده باشد هم چنین نما باید با بستر خود هم خوانی داشته باشد، یکی دیگر از معیارهای  طراحی نمای خوب دعوت به آرامش است، نما باید به گونه ای طراحی شود که از اغتشاشات بصری به دور باشد و هم چنین در راستای رسیدن به یک طراحی نمای خوب بهتر است به اصول معماری ایرانی رجوع کنیم یکی از اصول معماری ایرانی، پرهیز از بیهودی است در همین راستا یکی از اصلی ترین کارها در کمیته  طراحی نما مبارزه با نماهای کلاسیک و نیوکلاسیک می باشد.

یک پاسخ

 1. Cool website!

  My name’s Eric, and I just found your site – aramesh62.com – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

  But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across aramesh62.com, what usually happens?

  Is your site generating leads for your business?

  I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *