طراحی داخلي، پروژه‌ی آقای رحمانی کردان/ آرامش

طراحی داخلي، پروژه‌ی آقای رحمانی کردان/ آرامش

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحي دكوراسيون داخلي منزل چيست؟

طراحي دكوراسيون داخلي منزل،  به هماهنگ‌سازی اجزای داخلی خانه مي گوييم که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای  دل انگیز و گرم در فضای خانه می باشد. بخصوص در آپارتمان هاي کوچک و خانه هاي نقلی امروزی كه با استفاده از طراحی بهينه دكوراسيون داخلي منزل می‌توان این فضا را بهینه سازی کرد و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، وسايل و رنگ ها، زيبايي بصري  آنها را بیشتر نمود.

جابه جايي از خانه ايي به خانه ي جدید:

جابه جايي از خانه ايي به خانه ي جدید همیشه برای افراد یک خانه  هیجان انگيز و جذاب بوده است، اما گاهی نحوه چیدمان دكوراسيون داخلي  خانه تبدیل به یک دغدغه برای افراد آن خانه، بخصوص خانم خانه می شود و شما باید تصمیم بگیرید که وسایل خود را در محیط جدید و فضایی که مشاهده می کنید به چه صورت چیدمان کنید تا یک فضای مناسب را براي خود و خانواده فراهم آورید و طوری طراحی دكوراسيون داخلي خانه را انجام دهید که بازتابی از شخصیت و احساس و سلیقه شما باشد.

روش ديگر براي تنوع در خانه:

علاوه بر آن در این خانه احساس شادی و خوشحالی و راحتی داشته باشید. برای این کار شما نیاز دارید که نکات مهم در رابطه با طراحي دكوراسيون داخلي منزل را بدانید و وسایل مختلف از جمله مبلمان و رنگ دیوارها و بافت آن ها را به خوبی انتخاب کنید تا در هماهنگی با یکدیگر باشند و با یک نقشه از پیش تعیین شده وسایل را درست در سر جای خود قرار دهید و مرحله به مرحله مثل یک طراح داخلی حرفه ای، کار طراحی و دیزاین منزل خود را انجام دهید.

عناصر اصلی تشکیل دهنده طراحي داخلي شامل فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت والگو می باشد که هر کدام از این عوامل تاثیر بسزایی در زیبایی فضا دارد

فضا: به فضایی که هیچ وسیله ای در آن نیست فضای منفی و به فضایی که در ان وسیله چیده میشود فضای مثبت نام دارد.

خط: خط ها شکل را به وجود می اورند و به سه دسته افقی ،عمودی و مورب تقسیم می شود.

شکل: همان طور که گفته شد شکل از ترکیب خط­ها ایجاد می­شود و به دو دسته ی هندسی و ارگانیک تقسیم می­شود.

نور: نورها چه طبیعی و چه غیر طبیعی برای بهتر دیده شدن ضروری است.

رنگ: از عوامل تاثیرگذار بر زیبایی فضا می­باشد.

بافت: این عنصر به طراحي داخلي جذابیت و عمق می­بخشد و به دو دسته بصری و واقعی تقسیم می­شود.

 

ایجاد تعادل متقارن و نامتقارن در طراحي داخلي

ایجاد تقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب در محیط های رسمی و کلاسیک مشاهده می شود توجه داشته باشید که تعادل متقارن در طراحي داخلي منزل برای افرادی که عاشق نظم و انضباط هستند بسیار مناسب است اما اگر جز این دسته افراد نیستید این نوع تعادل به مرور باعث ایجاد خستگی می شود.

 

ایجاد تعادل نامتقارن در طراحي داخلي

برای طراحي داخلي منزل ایجاد تعادل نامتقارن از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است در این نوع تعادل به جای استفاده از عناصر مشابه باید وزن بصری برابری برای دو طرف ایجاد کرد.

نکته: هم چنین به یاد داشته باشیم که هنگام طراحی داخلی منزل  تعادل را در فضاهای مثبت و منفی رعایت کنیم، اگر در طرفی وسایل زیاد چیده شد برای ایجاد تعادل در طرف دیگر باید قسمتی از ان فضا خالی باشد.

 

هرگز هنگام طراحي داخلي به هدف پر کردن فضا از مبلمان استفاده نکنید

یکی از اشتباهات انتخاب دكوراسيون داخلي این است که بسیاری از افراد برای پرکردن فضاهای خالی بخشی از اتاق به سراغ انتخاب مبلمان می روند که معمولا نامتناسب با فضای دکوراسیون اتاق است.

 

برای طراحي داخلي در انتخاب های خود تنوع داشته باشید

برای طراحي داخلي منزل هیچ اجباری برای خرید تمامی لوازم منزل از یک فروشگاه خاص وجود ندارد,انتخاب آزادانه ویژگی مهمی است که باید در خرید لوازم مورد نیاز خود به ان توجه نمایید، تصور نکنید که اگر از چند فروشگاه خرید کنید یا حتی طرح های مختلفی را انتخاب کنید، تناسب چیدمان لوازم منزل شما به هم می خورد .

 

طراحي داخلي باید توجه ها را به خود جلب کند

قطعا در طراحي دكوراسيون داخلي خود یک مورد وجود دارد که می خواهید همه ی افراد حداقل یکبار در نگاه اول به آن جلب شود در این صورت باید توجه شود که بهترین موقعیت برای آن، موقعیت های ورودی به اتاق می باشد.

 

برای طراحي داخلي از رنگ مشکی استفاده کنید

تفاوتی ندارد که از زمینه مدرن و مینیمال برای طراحي دكوراسيون داخلي منزل استفاده می کنید یا طراحی سنتی و کلاسیک، از رنگ مشکی در همه ی این طرح ها می توان استفاده کرد. رنگ سیاه حس عمیق بودن در مخاطب ایجاد می کند و تاثیری در میزان جذابیت اتاق دارد که هیچ رنگ دیگری نمی تواند آن فضا را ایجاد کند.

 

استفاده از طبیعت در طراحي داخلي

برای طراحي داخلي ساختمان های دارای حیاط کمبود طبیعت به وسیله ایجاد باغچه در کناره های حیاط جبران می شود اما برای جبران ان در اپارتمان می توان از گلدان های کوچک در گوشه فضا استفاده کرد.

 

برای  طراحي داخلي میان لوازم قدیمی و جدید تعادل برقرار کنید

یکی از راه های زیبا کردن خانه به منطور طراحي داخلي تعادل بین لوازم قدیمی و لوازم جدید است. فضاهایی در خانه شما سرد و بی روح به نظرمی رسد، برای گرم کردن آن عناصر طبیعی می توان از چوب یا گل و گیاه کمک بگیرید . افراد پس از سپردن یک فعالیت روزانه به دنبال مکانی هستد که بتوانند در کنار خانواده، باقی زمان خود را در ارامش سپری کنند و برای شروع روزی بهتر اماده شوند بی شک این فضا همان منزل است که با رعایت نکات استاندارد موجبات ارامش افراد می گردد.

نکات کلیدی در طراحي داخلی فضاهای مسکونی

خانه دارای بخش های متفاوتی برای رفع نیازهای متفاوت ما طراحی می شوند که این فضاها شامل:

  1. ورودی و راهرو
  2. نشیمن و پذیرایی
  3. اشپزخانه
  4. غذاخوری
  5. اتاق خواب
  6. رختشویخانه
  7. کتابخانه و اتاق کار
  8. سرویس بهداشتی
  9. پارکینگ و انبار. (جهت اطلاع از اصول طراحی پارکینگ اینجا کلیک کنید)
  10. تاسیسات موتور خانه می باشد

 خانه را می توان به چهار دسته ی خصوصی، نیمه خصوصی، نیمه عمومی و عمومی تقسیم کرد.

راهروها:

از دید داخلی و خارجی ساختمان ورودی هر خانه باید به وضوح قابل تشخیص باشد و ابعاد ان باید متناسب با مساحت کلی خانه باشد و بتوان در دکوراسیون داخلي آن یک کفش کن و یا جا کفشی برای آن طراحی کرد.

فضای نشیمن و پذیرایی:

بسته به شرایط زمین فضای نشیمن و پذیرایی در طراحي داخلي منازل مسکونی با هم مشترک هستند اما در وضعیت ایده ال این دو فضا از همدیگر جدا می باشد، فضای پذیرایی از مهمان بزرگ ترین بخش خانه است و کمترین استفاده از آن صورت می گیرد، بهترین نور برای آن نور جنوب و جنوب شرقی است. شومینه را می توان در این فضا قرار داده و در صورت نیاز در ویلاها ارتباط مستقیم به حیاط را فراهم می کند

اصول طراحی داخلی اشپزخانه:

اشپزخانه در طراحي داخلي فضایی کاربردی می باشد که با توجه به نوع فعالیت آن باید مساحتی قابل قبول داشته باشد. طراحی مثلث کار در آشپزخانه و رعایت فاصله ها بین اجزای اصلی آن (سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال) موجب می شود که روند کار را سریع تر و راحت تر به نتیجه برسدهم چنین نور شمال برای این بخش از خانه کفایت می کند.

طراحی داخلی اتاق خواب در خانه:

براي طراحي داخلي بزرگترین اتاق خواب خانه با نام اتاق خواب والدین (اتاق خواب مستر) شناخته می شود. نور شرق و شمال گزینه ی خوبی برای اتاق خواب است، هم چنین کمد لباس در اتاق بزرگ تر از دیگر اتاق خواب ها جای دارد.

طراحی سرویس بهداشتی:

براي طراحي داخلي سرویس بهداشتی و حمام نیازمند دریچه هایی برای تهویه ی هوا می باشد که این دریچه با فضای بیرون مرتبط باشد. در صورت امکان وجود یک سرویس بهداشتی نزدیک ورودی خانه شرایط ایده ال را فراهم می کند.

طراحی رخت شوی خانه:

فضای قرارگیری ماشین لباس شویی و دیگر لوازم را براي طراحي داخلي جدا از فضای خانه در نظر میگیریم که به آن رختشوی خانه گفته می شود هم چنین این فضا دارای ابعاد کمی می باشد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *