مشاركت در ساخت

مشاركت در ساخت، پروژه‌ی آقای قاسمی/ آرامش

مشاركت در ساخت تهاتر

مشاركت در ساخت، پروژه‌ی آقای قاسمی/ آرامش

تقسيم نامه مشاركت در ساخت

تقسيم نامه مشاركت در ساخت چيست؟

امروزه همه مالکان املاک کلنگی از سود و ایجاد ارزش افزوده ساخت ملکشان آگاه هستند. اما شاید تخصص و شاید هم سرمایه لازم برای ساخت و ساز را ندارند. احتمالاً مشارکت در ساخت به آنها پیشنهاد شده اما مالکین می دانند که این مسیر پر از افراد سودجو و غیر متخصص است.
مالکان نگرانی‌های بسیاری بابت مشارکت در ساخت دارند. مثلا ممکن است سازنده واحد ها را پیش فروش کرده و پروژه را نیمه کاره رها کند. ممکن است مصالح گران شده و ادامه پروژه برای سازنده توجیه اقتصادی نداشته باشد. ویا سازنده از طراحی ضعیف و مصالح بی کیفیت استفاده کند. و هزاران اما و اگر های دیگر . . .
تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت بسیار فنی است و نیاز به تخصص دارد شرایط و مفاد قرارداد و ضمانت های اجرایی باید به گونه‌ای باشد که فقط سازندگان متعهد و توانمند آن قرارداد رو تایید کنند.
مالکین باید بدانند در ملک آنها چگونه ساختمانی با چه طراحی و با چه مصالح و متریالی قراراست ساخته شود مالکین باید بدانند که در صورت تخلف از قرارداد میتوانند سازنده را ملزم به انجام تعهدات نمایند یا خیر. دپارتمان تخصصی مشارکت در ساخت آرامش وابسته به هلدینگ ساختمانی آرامش آماده ارائه مشاوره رایگان به مالکان عزیز جهت مشارکت در ساخت می باشد.

ملک مورد مشارکت ساخته شده و حالا نوبت به تقسیم واحدها بین مالکین و سازندگان است:

متاسفانه در هنگام انعقاد قرارداد «مشارکت در ساخت» فقط به تعیین قدرالسهم اکتفا شده و تقسیم نامه مشاركت در ساخت واحدها و انباری و پارکینگ های مربوطه تنظیم نمي شود.
اینجاست که اختلاف نظر در مورد انصاف و عدالت و تقسیم عادلانه خودنمایی کرده و بی توجهی به تنظیم تقسیم نامه قبل از شروع پروژه، مشکلات و اختلافات عدیده ای را بین مالکان و سازندگان به وجود می آورد. شاید بعداً مشخص شود که سازنده چند واحد را هم پیش فروش کرده و حالا برای تقسیم واحدها پای چند پیش‌خریدار هم به این دعوای تقسیم واحدها باز شود. شاید هم بعداً مشخص شود سازنده یک واحد را به چند نفر فروخته و شاید واحد های سهم مالک هم پیش فروش شده باشد و . . .
اینجاست که نقش یک قرارداد جامع و کامل که باید دارای تقسیم نامه واحدها هم باشد پررنگ و نمایان می شود.
در هنگام تقسیم واحدها عموماً طرفین معامله به دنبال دریافت بهترین واحدها و مرغوب ترین آنها هستند و میخواهند به سود بیشتری برسند.
البته که باید متوجه حقوق و منافع طرفین مقابل هم باشند. هر کدام از طبقات دارای مزایا و معایبی هستند مثلاً طبقات بالا دارای نور و ویو بهتری هستند اما طبقات پایین هم با داشتن دسترسی بهتر مزایا و ارزش خود را دارند.
در مذاکرات قبل از شروع پروژه و در هنگام تنظیم قرارداد تقسيم نامه مشارکت در ساخت معمولاً طرفین حسن‌نیت بیشتری دارند و به راحتی در قبال دریافت امتیازاتی خاص، امتیازاتی را به طرف مقابل واگذار می کنند و تقسیم نامه در شرایط و جو بسیار بهتری نسبت به پایان پروژه تنظیم میشود.
این نکته هم می تواند از دیگر مزایای تنظیم تقسیم نامه در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت باشد.

مناسبترین و گرانترین طبقه ساختمان:

در هنگام تنظیم تقسیم نامه مشاركت در ساخت بهتر است اطلاعاتی در مورد مناسبترین و گرانترین طبقات داشته باشیم تا انتخاب بهتری داشته باشیم.
هیچ کس نمی تواند بگوید مناسب ترین طبقه یک ساختمان کدام است اما شما می‌توانید با توجه به سلیقه و سبک زندگی ، معایب و مزایای طبقات مختلف را سبک و سنگین کرده تا به طبقه دلخواهتان برسید.

گران ترین طبقه ساختمان:

اگر ساختمان دارای آسانسور باشد طبقه ماقبل آخر به اعتقاد خیلی ها گرانترین طبقه یک ساختمان است. اما در ساختمانهای فاقد آسانسور طبقه اول گرانترین طبقه آپارتمان محسوب می شود.

حالا مزایا و معایبی هرکدام از طبقات ساختمان را با هم بررسی میکنیم:

*مزایای طبقات بالا:

۱- چشم انداز زیبا
۲- هزینه پایین وسایل گرمایشی
۳- سرقت
۴- نبوده حشرات
۵-کاهش سر و صدا

* معایب طبقه بالا:
۱- خروج سخت در هنگام بروز حوادث
۲- مشکلات پشت بام
۳- جابجایی سخت وسایل
۴- پایین بودن فشار آب
۵-وجود گرما
۶-نیاز به رعایت سکوت

* مزایای طبقات پایینی:

۱- دسترسی راحت
۲- فشار آب قوی
۳- استفاده کم از وسایل سرمایشی
۴- نبود همسایه پایینی
۵- خروج راحت از ساختمان در مواقع ضروری

*معایب طبقات پایین:
۱- وجود سرما
۲-سر و صدای زیاد
۳- وجود حشرات
۴- امکان سرقت بیشتر

در نبود تقسيم نامه مشاركت در ساخت تقسیم واحدهای حاصل از اضافه ساخت هم میتواند باعث ایجاد ابهام و اختلاف باشد در ساخت و سازهای شهری غیر از ساخت طبقات و تراکم مجاز معمولاً یک یا چند طبقه هم به صورت تراکم اضافه ساخته میشود که در صورت پرداخت جرایم کمیسیون ماده ۱۰۰ و تقبل یکسری از هزینه ها امکان اخذ گواهی عدم خلاف و سند برای آن ممکن می شود. جهت جلوگیری از هرگونه اختلاف بین طرفین مشارکت در ساخت بابت اضافه تراکم پیشنهاد میشود در تقسيم نامه مشاركت در ساخت ابتدا تقسیم نامه طبقات مجاز تنظیم شود و در همان موقع در مورد واحدهای اضافه ساخت تصمیم اتخاذ شود. در بسیاری از قراردادها اضافه ساخت امتیازی است برای سازنده او به تنهایی تمام هزینه ها و مسئولیت های اضافه تراکم را متقبل شده و در نهایت به تنهایی از واحدهای حاصله بهره برداری می کند در بعضی موارد هم توافق می شود که درصدی کمتر از از قدرالسهم کلی به مالکین تعلق بگیرد.

شفافیت در پیش فروش یکی دیگر از مزایای تقسیم نامه مشاركت در ساخت:

در صورت نبود تقسیم نامه مشاركت در ساخت در هنگام پیش فروش شرایط برای فروش یک واحد به چند نفر و همچنین فروش مال غیر فراهم می شود. یکی دیگر از مزایای تنظیم تقسیم نامه مشاركت در ساخت در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت این است که اگر سازنده اجازه پیش فروش واحدهای سهم خود را داشته باشد، مالکان می‌توانند مطمئن باشند که امکان فروش واحدهای سهم دیگری وجود ندارد.
و در اینصورت پیش خریداران هم میتوانند مطمئن باشند که واحد مورد نظر مال غیر نیست، و در صورت پیش خرید واحد آنها مجدداً پیش خرید نخواهد شد. در مواردی هم که نیاز به مدیریت پیش فروش باشد با توجه به همین تقسیم نامه می توان مشخص کرد که چه واحدهایی در چه مرحله ای از پروژه اجازه پیش فروش دارند.

تعیین تکلیف واحدهای شراکتی باقیمانده از تقسیم نامه مشاركت در ساخت:

در بعضی از تقسیم نامه های مشارکت در ساخت ممکن است قدرالسهم بین طرفین به شکلی باشد که بعد از تقسیم واحدها یکی از واحدها به صورت مشترک بین طرفین باقی بماند. در این صورت باید در هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت سهم طرفین از این واحد شراکتی مشخص شده در مورد نحوه بهره‌برداری مشترک و یا فروش آن اتخاذ تصمیم شود.

اختلاف متراژ واحدها بعد از ساخت:

میخواهیم بدانیم اگر بعد از از اتمام پروژه، متراژ واحدها مقداری کمتر یا بیشتر از مقدار تقسیم نامه مشاركت در ساخت شد تکلیف چیست. بهترین راه حل این است که بر اساس صورت مجلس تفکیکی، متراژها را در نظر بگیریم و اضافه متراژ ها با توجه به نرخ روز محاسبه و به تعادل و بالانس برسد.
بدین ترتیب متراژ کسری که به ملک دیگری اضافه شده جبران می شود. البته که این توافق هم باید هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت در تقسيم نامه مشاركت در ساخت نگاشته شود تا در صورت بروز چنین مشکلی با رجوع به قرارداد این مشکل و اختلاف نظرهم برطرف شود.

کلام پایانی:

ارزش گذاری در تقسیم واحدها پارکینگ و انباری های مربوطه، اهمیت بالایی دارد. تقسیم بندی عادلانه بر اساس درصد مشخص شده درهنگام تنظیم قرارداد تقسيم نامه مشاركت در ساخت می‌تواند به رضایتمندی طرفین از شراکتی پرسود منجر شود.
اگر طرفین قرارداد نتوانند خودشان به توافق برسند، و یا علم و آگاهی کافی برای ارزش گذاری و تقسیم عادلانه قسمت های مختلف ملک مورد مشارکت را نداشته باشند. کارشناسان ما در دپارتمان مشارکت در ساخت آرامش آماده ارائه خدمات مشاوره ای و حقوقی بصورت رایگان می باشند.

تقسيم نامه مشاركتي 2

تقسيم نامه مشاركتي 3

بهترين و گران ترين طبقات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *