مشاركت در ساخت، پروژه‌ی آقای قاسمی/ آرامش

مشاركت در ساخت تهاتر

مشاركت در ساخت، پروژه‌ی آقای قاسمی / آرامش

اهميت برنامه زمانبندي مشاركت در ساخت

درصورت نبود برنامه زمانبندي مشاركت در ساخت:

درصورت نبود برنامه زمانبندی قراردادهای مشارکت در ساخت مشکلات عدیده‌ای به وجود خواهد آمد که قطعاً روند پروژه را به سمت اختلاف و انحراف پیش خواهد برد. در خیلی از قراردادهای مشارکت در ساخت مشاهده شده که به اشتباه فقط زمان شروع و پایان پروژه را ثبت می کنند که در صورت عدم انجام تعهدات حتی در همان مراحل اولیه از طرف سازنده، مالک نمی تواند تا پایان قرارداد که معمولا تا چند سال به طول خواهد انجامید هیچ اقدام قضایی بر علیه طرف مقابل انجام دهد.

اشتباهات برنامه زمانبندي:

 در مواردی هم مشاهده شده که به اشتباه فقط چند مرحله از روند ساخت پروژه را در برنامه زمانبندی ذکر می‌کنند و هیچ اشاره‌ای به مراحل اداری پروژه نمی شود که در این صورت با توجه به بوروکراسی اداری و عدم اختیار کامل فروشنده در امور اداری و در بحث مدیریت زمان ممکن است سازنده نتواند طبق زمان‌بندی پیش برود و احتمالاً بابت این تأخیرات ناخواسته متضرر خواهد شد.

فواید برنامه ریزی و استفاده از جدول زمانبندی در قراردادهای مشارکت در ساخت:

داشتن برنامه زمانبندی کارشناسی شده توسط افراد فنی و متخصص در قراردادهای مشارکت در ساخت باعث می شود تا هر یک از طرفین قرارداد وظایف مربوط به انجام تعهدات در تاریخ های مقرر را بدانند و اتمام هر یک از بخش های اداری و اجرایی پروژه در بازه های زمانی مشخص شود و اینکه در جدول زمانبندی یک نوع الزام و ضمانت های اجرایی هم پیش بینی می شود و چنانچه سازنده نتواند طبق جدول زمانبندی پیشرفت داشته باشد مالک بتواند از اهرم‌های قانونی برای اعمال فشار و اجبار به انجام تعهدات سازنده استفاده کند.

نمونه برنامه زمان بندی مشارکت در ساخت

شرح فعالیت

از تاریخ

تا تاریخ

تنظیم وکالت نامه جامع کاری از طرف مالکین به سازنده جهت انجام امور اداری

عقد قرارداد

 

دریافت جواز و سایر مجوزهای لازم توسط سازنده

  

تخلیه و تحویل ملک کلنگی توسط مالک به سازنده

  

تجهیز کارگاه و شروع به کار توسط سازنده

  

تخریب و عملیات گودبرداری و پایدارسازی گود توسط سازنده

  

عملیات اسکلت توسط سازنده

  

عملیات سفت کاری توسط سازنده

  

عملیات نازک کاری و تأسیسات توسط سازنده

  

اتمام عملیات نما و محوطه سازی توسط سازنده

  

صورتجلسه و تحویل موقت ملک به مالکین توسط سازنده

  

تحویل قطعی، دریافت پایان کار، صورت مجلس تفکیفی و سند تک برگ توسط سازنده

  

 اختیار فسخ قرارداد یا مطالبه خسارت ناشی از تاخیر در انجام تعهدات می‌تواند از ابزارهای اعمال فشار و اجبار به طرف مقابل باشد اگر در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت تمام نکات حقوقی و فنی از جمله جدول زمانبندی به شکل اصولی تنظیم شود هر سازنده ای اجازه امضا اینطور قراردادی را به خود نمیدهد و فقط سازندگان توانمند و قدرتمند اینگونه قراردادها را تایید خواهند کرد. در اینصورت شما می‌توانید بدون نگرانی مطمئن باشید که سازنده با درصد بالایی به تعهدات خود عمل کرده و پروژه را طبق قرارداد به اتمام می رساند.

یکی از اقدامات مهم پروژه های مشارکت در ساخت نظارت بر حسن انجام تعهدات و زمانبندی پروژه ها می باشد. قطعاً پروژه به مشکل خواهد خورد اگر مالکین بدون برنامه زمانبندی و بدون نظارت، ملک را به سازنده تحویل بدهند و در انتهای پروژه انتظار داشته باشند که همه چیز بدون ایراد و به موقع تحویل داده خواهد شد.

  مالکین باید به پروسه های اجرائی و روند پیشرفت پروژه اشراف کامل داشته باشند و در صورت بروز هرگونه مشکل  در جریان امور قرار بگیرند و در رفع مشکل همراه سازندگان باشند  اما در صورت کوتاهی از جانب سازنده بتوانند وی را ملزم به انجام تعهدات خود با توجه به ضمانت های اجرایی کنند و در صورت نیاز با توجه به پیش بینی خروج از قراردادهای بتوانند قرارداد را فسخ کرده  و با یک سازنده واجد الشرایط برای ادامه پروژه در هر مرحله ای اقدام کنند.

 هلدینگ ساختمانی آرامش
با در اختیار داشتن دپارتمان های مکمل مثل:
  1. دپارتمان طراحی و مشاوره ساخت
  2. دپارتمان مشارکت در ساخت و تهاتر
  3. دپارتمان حقوقی ملک و قوانین ساخت

 جهت نظارت بر اجرای پروژه از نظر فنی و زمان بندی و البته در تنظیم قرارداد جامع و کامل به محتوای حقوقی و محتوای مهندسی  در کنار شما عزیزان می باشد و تا انتهای پروژه و تحویل ملک شما را همراهی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *