نكات خريد خانه

نكات خريد آپارتمان

نكات خريد آپارتمان:

نور آپارتمان:

نور نیاز حیاتی و معیاری کیفی برای خانه و آپارتمان می‌باشد. خانه های تاریک و کم نور ارزش ریالی بسیار پایین‌تری داشته، اثرات روانی منفی بر ساکنین داشته، مصرف انرژی بیشتری را به همراه دارند و فروش آنها به سختی انجام می شود،

در عوض خانه ها و آپارتمانهای که بساط نور طبیعی مناسب در جای جای آنها از ساعات اولیه صبح تا غروب آفتاب پهن می‌باشد داری ارزش ریالی بیشتری بوده و علاوه بر حس تازگی و سرزندگی، تقاضای خرید بیشتری دارند،       

حالا که با اهمیت وجود نور در خانه پی بردید شاید بپرسید چگونه نور خانه و آپارتمان رو بررسی کنیم؟

آپارتمان هايي که از نور جنوب بهره مند هستند داری بیشترین مقدار نور در طول روز می باشند، در درجه دوم کیفیت خانه‌هایی با نور شمال قراردارند. نور شرق فقط در چند ساعت اولیه روز قابل استفاده بوده و نور غروب هم در چند ساعت پایانی روز که در هنگام غروب آفتاب بسیار آزار دهنده خواهد بود.

پيشنهاد هلدينگ مهندسي آرامش، ضمن توجه به جهت جغرافیایی نور در خانه ها در هنگام خرید خانه یکبار قبل از ظهر و یکبار هم بعد از ظهر از خانه مورد نظر بازدید کرده و مقدار نور خانه را با دقت بررسی کنید.

طراحی پلان داخلی:

پلان داخلی خوب از دیگر نکات خريد آپارتمان می‌باشد که بسیار با اهمیت می باشد، با توجه به قیمت بالای هر متر آپارتمان، استفاده بهینه از فضا در هنگام طراحی، و داشتن نقشه معماری بدون پرتی و ایجاد فیلتر و توجه به حریم ها در طراحی پلان داخلی می تواند بر ارزش و کیفیت یک خانه بسیار اثرگذار باشد،

در متراژهای کم استفاده حداکثری از متراژ و در متراژ های بالا ایجاد فیلتر ورودی، جدا شدن فضای نشیمن خصوصی، پذیرایی بصورت مجزا، داشتن آشپزخانه کثیف، اتاق مستر و… بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

پس در هنگام خرید خانه و آپارتمان طراحی پلان باکیفیت را بصورت ویژه مورد توجه و ارزیابی قرار دهید.

کوچه و خیابان:

از دیگر نکات خرید آپارتمان توجه کوچه و خیابان است که ملک در آن قراردارد، بعضی از کوچه ها و خیابانها به علت تنگ بودن و تراکم جمعیتی بالا بسیار پر تردد و شلوغ بوده و تردد به سختی در آنجا انجام میشود و در بسیاری از ساعات، انتظار سر و صدا وآلودگی صوتی را نیز باید داشت.

 نکات خرید آپارتمان:

یک انتخاب هوشمندانه و آگاهانه در هنگام خرید آپارتمان می تواند علاوه بر ایجاد آرامش و رفاه، منفعت مالی قابل توجهی را به همراه داشته باشد. و برعکس خرید آپارتمان بدون علم و آگاهی باعث نارضایتی و پشیمانی شده و لطمات مالی جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد، پس با ما همراه باشید تا نکات خرید آپارتمان را با هم بررسی کرده تا در هنگام خرید آپارتمان با تهیه چکی لیستی از این نکات و در نظر گرفتن تمام نکات فنی مربوط به خرید آپارتمان  و حتي پيش خريد آپارتمان (جهت آشنايي با پيش خريد آپارتمان كليك كنيد) خرید موفقی را تجربه کنید.

پیشنهاد ما در هنگام خرید به عرض و شرایط تردد معابر و میزان شلوغی محله توجه ویژه ای داشته باشد و یکبار هم در ساعات شلوغی به خانه مورد نظر مراجعه کنید و شرایط رو بررسی کنید. و نکات خرید آپارتمان را جدی بگیرید، چون بعد از تنظیم قرارداد، پشیمانی حتی همراه با پرداخت خسارت هم در مواردی منجر به فسخ قرارداد نخواهد شد.

همسایه‌ها:

داشتن همسایه های شلوغ و پر حاشیه می‌توانند شیرینی یک خرید موفق را به کام شما تلخ و آرامش را از شما سلب کند.

جالب است بدانید در مواردی مشاهده شده بخاطر وجود یکسری ارازل وخلافکار در یک ساختمان و یا یک محله قیمت املاک اطراف تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند و هیچ کس حاضر به خرید خانه در اینطور مناطقی نیست، حالا که به لزوم داشتن همسایه خوب در بررسی نکات خرید آپارتمان پی بردید لازم است بدانید چگونگی دریافت اطلاعات در مورد همسایگان را با هم بررسی کنیم …

بازدید به دفعات وتحقیق در مورد محله و همسایگان می تواند اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار دهد. هر چقدر وقت بیشتری در این زمینه صرف کنید می توانید انتخاب آگاهانه تری برای سرمایه ارزشمندتان اتخاذ کنید.

وجود نظم و انضباط در ساختمان نشان از وجود مدیریت و همبستگی بین همسایگان را دارد و هم‌صحبتی با چند تا از همسایگان می تواند اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار دهد. شاید رعایت این نکات مقداری سخت به نظر برسد اما شیرینی یک خرید آگاهانه و یک تصمیم اصولی و درست می تواند منجر به ایجاد حس خوب و رضایت خاطر نزد شما عزیزان شود.

دسترسی آسان:

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی و شاه راه ها و بزرگ راهها می تواند یک امتیاز ویژه در بررسی نکات خرید آپارتمان باشد.

دسترسی به ایستگاه اتوبوس و تاکسی ومترو برای استفاده افرادی که از وسایل حمل و نقل عمومی و همچنین دسترسی راحت به آزاد راهها، بزرگراهها و خیابانهای اصلی از ویژگیهای مهم در هنگام خرید خانه و آپارتمان بوده و زندگی در شهرهای بزرگ را راحت‌تر و در قیمت گذاری و تقاضا برای خرید این املاک بسیار تاثیرگذار است.

طبقه آپارتمان:

اینکه آپارتمان مورد نظر در چه طبقه ای از ساختمان قرار دارد بسیار پر اهمیت است و بر ارزش آپارتمان تاثیر گذار است.

،**پیشنهاد میشود جهت اطلاع از ویژگیهای طبقات مختلف ساختمان پیشنهاد میشود به …..مراجعه کنید.

بطور کلی طبقات میانی شرایط بهتری داشته و در مقایسه با طبقه اول و یا طبقه آخر ارزشمندتر و تقاضای خرید بیشتری دارند.

ظرفیت کابین آسانسور:

  کابین آسانسور باید متناسب با تعداد واحدها ۴,۶,۸,۱۰ نفره باشد، داشتن دو لاین آسانسور میتواند یک نقطه قوت محسوب شود.

عرض راه پله:

حداقل عرض استاندارد راه پله ۹۰ سانتیمتر نباشد هرچقدر عرض راه پله عریض تر باشد شرایط برای تردد و اسباب‌کشی بهتر میشود.

توجه به حریم خصوصی:

 درب ورودی واحدها و پنجره ها باید تا حد امکان، غیر مشرف باشند. 

 آشپزخانه:

حتماً شما هم شنیدید که میگن قلب هر خونه ای آشپزخانه ست.

جدای از بحث دکوراسیون و زیبایی بصری، رعایت مثلث کار، جادار بودن کابینت و آشپزخانه، تحویه مناسب و نور خوب از ویژگیهای یک آشپزخانه ایده‌آل می باشد که در بررسی نکات خرید آپارتمان باید به آن توجهی ویژه داشت.

 شرایط پارکینگ:

از دیگر نکات خرید آپارتمان توجه به شرایط، جانمایی، شیب رمپ و راحتی عبور و مرور خودرو در پارکینگ ها می‌باشد. پارکینگ مهمان و پارکینگ اضافه هم می تواند امتیاز خوبی محسوب شود.

ایمنی سازه و ساختمان:

یکی از مهمترین نکات خرید آپارتمان ایمنی ساختمان و سازه بخصوص در مقابل زلزله می باشد، شاید این فنی ترین فاکتور در هنگام انتخاب است که باید توسط افراد متخصص مورد بررسی قرار بگیرد، پرسیدن شرایط از مالک و بررسی ادعای وی، می تواند تا حدودی خیال ما را راحت کند.

 ولی دیدن نقشه ها و دفترچه فنی ساختمان و بررسی کیفیت ساخت و ستون‌ها و نوع سازه و اسکلت اوست یک متخصص بهترین راهکار برای اطمینان از ایمنی ساختمان است.

سیستم گرمایشی و سرمایشی:

نحوه عملکرد و مصرف انرژی در سیستمهای گرمایشی و سرمایشی بسیار حائز اهمیت است، در بررسی نکات خرید آپارتمان این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از سیستم های قدیمی علاوه بر عملکرد ضعیف می تواند مصرف برق و گاز رو به شدت افزایش دهد و در قیمت‌گذاری املاک هم می تواند بسیار مؤثر باشد.

امروزه سیستمای ترکیبی داکت اسپلیت می تواند بهترین انتخابی باشد که در خانه های جدید ساز مورد استفاده قرار میگیرد.

نما و ظاهر ساختمان:

با توجه به اینکه نمای ساختمان نشانگر هویت یک ساختمان است و قضاوت ابتدایی هر ملکی با توجه ظاهر آن انجام می شود حتماً بصورت ویژه در بررسی نکات خرید آپارتمان به نما و ظاهر ساختمان توجه ویژه‌ای داشته باشید.

طراحی، سبک معماری و استفاده از مصالح بروز در نمای ساختمان می تواند تا سالهای زیادی یک ساختمان را بروز نگه دارد و برعکس طراحی ضعیف و مصالح بی کیفیت و ارزان می تواند در ظرف چند سال ظاهر ساختمان کلنگی را به خود بگیرد و تقاضای خرید و ارزش خود را بسرعت از دست بدهد.

امتیازات مجزا:

از دیگر نکات خرید آپارتمان داشتن امتیازات آب، برق، گاز و… می‌باشد.

اگر کنتورها مشترک بودند در خصوص حق اشتراک اطلاعات بگیرید.

کف پوش:

انواع کفپوش مورد استفاده در ساختمانهای امروزی سرامیک، پارکت و لمینت می‌باشند که هر کدام ویژگیهای خود را دارند.

در ساختمانهای قدیمی تر از موزاییک وموکت هم استفاده شده. بهترین گزینه برای کفپوش، سرامیک های طرح جدید با ابعاد بزرگ تر می‌باشد.

دیوارپوش:

از دیگر نکات خرید آپارتمان توجه به نوع دیوار پوش می‌باشد. کاغذ دیواری، انواع رنگ، انواع دیوارکوب گزینه های مورد استفاده در خانه‌های امروزی می‌باشند که هر کدام باتوجه به کیفیتشان و با توجه به سلیقه شما می‌توانند گزینه خوبی باشند.

مقدار شارژ ماهیانه:

بعضی ساختمانها دارای شارژ ماهیانه نا متعارف هستند، حتما در مورد شارژ ماهیانه و نحوه مدیریت ساختمان اطلاعات دقیقی کسب کنید تا در این مورد هم اطلاعات مورد نیاز خرید یک آپارتمان ایده‌آل را، کاملتر کنید.

بالکن و تراس:

با فراگیر شدن زندگی آپارتمانی و حذف حیاط و فضای باز در محل زندگی داشتن فضایی هر چند کوچک که حس فضای باز رو به ما میده بسیار ضروری به نظر میرسد، همچنین ما می توانیم از فضای سبز برای ایجاد طراوت و تازگی در بالکن و تراس استفاده کنیم و برای پخت و پز و در مواردی هم سروغذا از این فضا استفاده کرد.

فشار آب:

شاید این نکته در ابتدا خیلی مورد توجه نباشد اما در نظر داشته باشید فشار آب کم می تواند کاربری حمام، دستشویی و آشپزخانه را مختل کند، برای رفع مشکل کم آبی نیاز به نصب تانکر و پمپ آب می‌باشد که در صورت همراهی کردن همسایگان و مدیر ساختمان برای رفع این مشکل می تواند بسیار پر هزینه باشد. شما می توانید هنگام بازدید از منزل فشار آب را تست کنید تا در برسی نکات خرید آپارتمان کوتاهی نشده باشد که بعدها مشکل ساز شود.

سخن پایانی:

با توجه به قیمت بالای آپارتمان و خانه بجز نکات حقوقی باید نهایت دقت در بررسی نکات خرید آپارتمان در در هنگام انتخاب داشته باشید تا متضرر و پشیمان نشوید.

پیشنهاد میکنم چک لیستی از این نکات را در هنگام بازدید همراه خود داشته باشید تا چیزی از قلم نیفتد. علاوه بر این حتماً در ساعات مختلف شبانه روز چند بار از داخل و بیرون ملک بازدید کنید و تحقیق میدانی داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم رو برای سرمایه ارزشمندتان اتخاذ نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *